O bezpieczeństwie z seniorami

O bezpieczeństwie z seniorami

Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie organizują cykliczne spotkania z seniorami, w trakcie których informują uczestników o zagrożeniach, na które mogą być narażeni. Podczas rozmów z osobami starszymi, mundurowi mówią o metodach działania przestępców oraz wskazują, jak należy się zachować, aby nie paść ich ofiarą. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na oszustwa popełniane pod legendą, gdzie sprawcy podają się np. za policjanta (najczęściej CBŚP) przeprowadzającego tajną akcję. Niestety pomimo apeli Policji, wciąż dochodzi bowiem do wyłudzania w ten sposób od seniorów znacznych kwot pieniędzy, niejednokrotnie stanowiących ich dorobek życia. O skali problemu świadczą statystyki, z których wynika, że w pierwszym kwartale tego roku łupem oszustów padło ponad 1 700 000 zł.

W trakcie spotkań seniorzy mogą się dowiedzieć czym jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja mobilna „Moja Komenda”, które jako nowoczesne narzędzia internetowe w łatwy i szybki sposób pozwalają nawiązać kontakt z Policją.

Spotkania cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem wśród seniorów, którzy zawsze aktywnie w nich uczestniczą, zadając wiele pytań stróżom prawa na temat bezpieczeństwa.

W ostatnim czasie policjanci odwiedzili: Centrum Aktywności Seniora w Willi Decjusza, Centrum Aktywności Seniora przy ul. Rostworowskiego oraz Witosa.